Predstavljanje troknjižja prof. Igora Vukića
Predstavljanje troknjižja prof. Igora Vukića održano u petak, 14. ožujka u Napretkovom domu Mostaru.
HRVATSKA AKADEMIJA ZNANOSTI I UMJETNOSTI I
HRVATSKO KULTURNO DRUŠTVO NAPREDAK
sa sjedištem u Mostaru
88000 MOSTAR, p. p. 17. i 65.
e-mail: nikic.andrija@tel.net.ba · www.hkd-napredak-mostar.ba
Predstavljanje troknjižja prof. Igora Vukića,
predsjednika Društva za istraživanje trostrukog logora Jasenovac
Oton Iveković (1869.-1939.) Krunidba Kralja Tomislava
„Upoznat ćete istinu, a istina će vas osloboditi” (Ivan 8, 32).
Prof. Igor Vukić rođen je u 1966. godine u Zagrebu u obitelji srpskog podrijetla iz Gradine Donje, u blizini Jasenovca. Završio je Fakultet političkih znanosti. politolog, publicist i istraživač. Predsjednik je Društva za istraživanje trostrukog logora Jasenovac. Igor Vukić svjedoči: Moj otac je preživio Jasenovac i znam koliko je laži o tome napisano. Još kao dijete sam znao da priča o Jasenovcu nije istinita jer mi je otac bio tamo i pričao o tome. Apsurdne brojke o ubijenih i stradalih nemaju veze s logorom Jasenovac.… Jasenovac je u Jugoslaviji služio kao političko ideološki malj kojim se u pokornosti držao hrvatski narod. Povijest pišu pobjednici, ali sad je vrijeme da demokracije piše povijest… Nitko u Jasenovac nije doveden samo zato što je Srbin ili pravoslavac, niti je zbog toga ubijen…
Prof. Vukić želi znati istinu i radi te istine istražuje Jasenovac. On nam otkriva u svojim istraživanjima da je Vlada Nezavisne Države Hrvatske internirala hrvatske Židove u radni logor Jasenovac kako bi ih sačuvala od deportacije u Njemačku na prisilni rad. Jedan dio Židova, u dogovoru s nadbiskupom Alojzijem Stepincem, ravnateljica Bolnice sestara Milosrdnica s. Bogoljubom Jazvo rodom iz Livna skrivala je u Bolnici pod dijagnozom zaraznih oboljenja. Jugoslaveni svih boja i tendencija sa titom = terorističko internacionalna totalitarna organizacija – i svih neprijatelja Hrvatske desetljećima su to koristili kao ubijanje Židova. Treba pročitati knjigu Ilije Barbarića, Nezavisna Država Hrvatska je bilo pravo ime, Split, 2010. Pisac ove knjige je bio na protokolu – zadužen kao zapisničar u Jasenovcu od 1942. pa do raspusta Sabirnog radnog logora Jasenovac 21. travnja 1945. Tu pisac dokumentirano iznosi 18. 600 osoba koje su došle, prošle i izišle iz logora, te neznatni broj umrlih od svih raznih bolesti, uključivši i nasilne smrti.
Ovo je treća knjiga prof. Igora Vukića o povijesnoj temi (s koje nažalost još nije strgnuta luđačka košulja) kažnjeničkog i radnog logora u Jasenovcu (i Staroj Gradiški) od 1941. do 1945.
Dok je u prvoj, Radni logor Jasenovac (2018.), na sažet način, bez ikakva preskakivanja, obrađeno sve do čega se o jasenovačkom logoru u dokumentima sačuvanima u hrvatskim (i drugim) arhivima, u izvornim sjećanjima bivših logoraša te publicističkoj i znanstvenoj literaturi moglo doći.
U drugoj se knjizi, Jasenovac iz dana u dan – kronologija (2019.), u žarištu autorove pozornosti našla logorska svakodnevica s bezbroj iznenađujućih pojedinosti o životu s one strane zida – ni žica nije bila posvuda Kronologija pokazuje da je Jasenovac primarno bio radni logor, u kojemu su, većinom bili internirani kažnjenici kojima je u upravnom postupku utvrđeno neko protudržavno djelo. Kronologija je, napisao je njezin autor Vukić, ujedno i poziv za daljnja istraživanja logora u Jasenovcu. Istraživanja je nastavi i večeras je prof. Igor Vukić među nama s novom knjigom.
U trećoj knjizi, Povijest brojeva u Jasenovcu (2024.), njezin autor gotovo isključivo bavi mjestom što su ga u arhitekturi crnog mita o Jasenovcu imali i imaju brojevi.
Prebogati mozaik Igora Vukića o temi jasenovačkog logora najbolja je preporuka za objavljene njegove knjige. Autor daje i svoju procjenu o broju zatočenika koji nisu izašli iz logora, uz upozorenje da to nisu konačni brojevi. Nismo mi u Hercegovini mirovali.
Godine 1971. započeo sam i organizirao prikupljanje podataka o žrtvama Drugog svjetskog rata i poraća. Pronalazio sam arhivske zapise. Tražio Matične knjige. Popisivao oduzete, fotokopirao sačuvane, sažimao podatke i u Šematizmu 1977. objavili samo brojeve ratnog vihora..
Prema dostupnim podacima na području Biskupija u Hercegovini pred Drugi svjetski rat živjelo je oko 190.000 katolika. Tijekom
Drugog svjetskog rata i poraća stradalo je 19.463 katolika – 9,98%.
Broj žrtava Drugog svjetskog rata i poraća u hercegovačkim biskupijama po župama je: ukupno 19. 463 žrtve.
Pozor, istina je u usporedbi podataka iz popisa stanovništva 1931. i 1948. godine.
Iz franjevačke posebnosti – nakon mučeničkih svjedočenja Kalež krvi punila su 66-ca fratara, 14 dijecezanskih članova, časna sestra franjevka i preko 19.000 katolika. Kalež muke 94 osuđenih fratara na više od 353 godine uzništva i preko 1730 istaknutih katolika na Kalež trpnje 89 fratara odrobijaše preko 225 godine i velik broj ostalih katolika u komunističkim kazamatima.
Nadživjeli su hercegovački fratri s katolicima i komunizam!
RASPORED predstavljanja knjiga-e o Jasenovcu
Utorak – 11. ožujka u 18. 00 sati – Narodna knjižnica na Širokom Brijegu.
U srijedu – 12. ožujka u 16. 00 sati u Kino Posušju -Posušje.
U četvrtak – 13. ožujka u 19. 00 sati u Gradskoj vijećnici u Ljubuškom.
U petak – 14. ožujka u 18. 00 sati u Napretkovom domu u Mostaru i
u subotu – 15. ožujka u Domu kulture u Rami.
Rađanje i umiranje. Život i svjedočenje. Kršćanstvo i mučenje se prate.
Mučeništvo i danas okuplja brojne potomke nudeći istinu za život. Ima istina od kojih se ne može odstupiti, granica na kojima se mora stati i položaja sa kojih se ne smije uzmaknuti! – posvjedočio je kardinal Franjo Kuhariće.
S novom knjigom vraćamo se svojim domovima čekajući zoru uskrsnuća istine o Jasenovcu, drugom svjetskom ratu, ratovima i slobodici minulih stoljeća iz minulog tisućljeća – o Hrvatskom kraljevstvu čiju 1100 obljetnicu ove godina na posebna način slavimo.
Hvala Vam na dolsku i istinitim podacima o Jasenovcu!
fra Andrija Nikić, predsjednik
Hercegovina, ožujka 2025. god